Przegląd taxi – co warto wiedzieć

przegląd taxi

Jesteś kierowcą taksówki? Jeśli tak, to jak nikt inny musisz zadbać o idealny stan swojego auta. W końcu bezpieczeństwo twoich klientów to podstawa! Regularny przegląd taxi uratuje cię od wielu nieprzyjemności i będziesz mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem. Kontrola taksówki różni się nieco od przeglądu standardowego auta. Fachowcy muszą przede wszystkim sprawdzić, czy pojazd nadaje się do przewozu osób. Co jeszcze warto wiedzieć o tej kontroli? Oto kilka informacji, które mogą ci się przydać!

Przegląd taxi – ogólne zasady

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że taksówka to nie jest zwykły samochód. Jej zadaniem jest przewóź pasażerów, więc musi być w idealnym stanie. Z racji tego samochód taxi musi przejść przed dwa rodzaje kontroli: zwykłą okresową oraz kontrolę pod względem zdolności do przewozu osób.

Badanie samochodu taxi wykonywane jest w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli. Za kontrolę okresową zapłacisz standardową cenę 98 zł. Jednak do tego musisz jeszcze dokupić badanie pod względem przewozu osób, które kosztuje 42 zł. Jeżeli posiadasz auto z instalacją LPG, to całkowity koszt powiększy się jeszcze o około 60 zł.

Następnie możesz już wykonywać same okresowe kontrole, ale powinny być one wykonywane co rok, gdyż musisz mieć pewność, że twoje auto wciąż nadaje się do pełnienia roli taksówki. Oznacza to dla ciebie coroczny wydatek w postaci 98 zł lub 160 zł, w przypadku samochodu z instalacją LPG.

Przebieg przeglądu taxi

Okresowy przegląd taxi nie różni się prawie niczym od kontroli standardowego samochodu. Jest jednak nieco bardziej szczegółowy. Fachowcy sprawdzają numer VIN oraz ogólny stan poszczególnych układów. Sprawdzane jest także ogumienie, oświetlenie oraz obecność podstawowych elementów jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka, która w taksówce jest obowiązkowa! Ponadto powinieneś posiadać także ogumione koło zapasowe znajdujące się w bagażniku.

Następnie specjaliści przechodzą do kontroli elementów wyróżniających samochód typu taxi. Jednym z najważniejszych elementów jest taksometr. Fachowcy muszą sprawdzić dowód na to, że jest zalegalizowany. Sprawdzają także, czy sprzęt działa prawidłowo.

Kolejnym elementem jest napis „TAXI”, który musi być widoczny i czytelny. Światło takiego napisu powinno być białe lub żółte, a sam napis musi być czarny i widoczny zarówno z tyłu, jak i z przodu auta. Powinien być też widoczny z odległości 50 metrów. Napis powinien znajdować się na dachu. Światło obowiązkowo musi być podłączone do taksometru, co w rezultacie sprawia, że wyłączenie taksometru, wyłącza także i światło.

Oprócz tego sprawdza się także ilość drzwi oraz ich rozmieszczenie. Samochód taxi musi mieć przynajmniej dwoje drzwi z obu stron nadwozia. Taksówka musi także mieć miejsce na bagaż dla pasażerów. To bardzo ważny element, który zapewnia podróżującym komfort jazdy, szczególnie jeśli planujesz kursować blisko lotniska lub stacji kolejowej.

 

SKP Łódź Media