Przegląd samochodu skierowanego przez policję

przegląd samochodu skierowanego przez policję

Czasem, pomimo, że samochód ma aktualny przegląd, może okazać się, że trzeba wykonać dodatkowe badanie techniczne. Może tak się stać z nakazu policji. Kiedy może zaistnieć tak sytuacja i jak wygląda przegląd samochodu skierowanego przez policję?

Jakie mogą być powody skierowania samochodu na dodatkowe badanie?

Funkcjonariusze policji mogą wydać nakaz dodatkowego badania np. podczas kontroli drogowej. Zawsze ma to jakąś przyczynę. Czasami policja może mieć wątpliwości czy dane auto może bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Jeśli zauważa jakąś usterkę to ma prawo skierować taki samochód na dodatkowy przegląd. Kierowca takiego auta jest w tym momencie pozbawiony tymczasowo dowodu rejestracyjnego i może je odbierać dopiero po naprawie samochodu. Co może stać się powodem skierowania auta na badanie? Mogą to być np. zły stan karoserii, niedziałające oświetlenie czy nietypowy dźwięk silnika.

Auto może być skierowane na przegląd także wtedy gdy uległo wypadkowi  drogowemu, który mógł uszkodzić elementy samochodu. Wtedy także funkcjonariusz policji musi odebrać kierowcy dowód rejestracyjny i skierować auto na badanie. Szczególnie szybko i bezwzględnie na taką dodatkową kontrolę policja kieruje samochody z instalacją LPG.

Jak wygląda przegląd samochodu skierowanego przez policję?

Jeśli policja zdecyduje, że samochód musi przejść dodatkowy przegląd to będziemy musieli skorzystać z pomocy lawety. W ten sposób nasze auto może zostać przetransportowane do punktu kontroli. Najwygodniej będzie jeśli przy tym warsztacie znajduje się także stacja kontroli pojazdu. Po naprawieniu usterki możemy od razu zrobić badanie stanu technicznego.

Pozytywny wynik przeglądu samochodu skierowanego przez policję uprawnia nas do odebrania  dowodu rejestracyjnego. Musimy się po niego wybrać do wydziału komunikacji. Gdy już go dostaniemy, znów możemy poruszać się samochodem po drogach.

A co z kolejnym  przeglądem technicznym? Ten dodatkowy przegląd, który wykonaliśmy na żądanie policji, nie przesuwa nam daty wcześniej ustalonego kolejnego okresowego przeglądu technicznego. Z tego powodu musimy zrobić przegląd terminowo, a ta dodatkowa kontrola nie ma w tym kontekście znaczenia.

SKP Łódź Media