Przegląd samochodu po wypadku

przegląd samochodu po wypadku

Regularne badania techniczne są konieczne, aby na drogach poruszać się bezpiecznie. Może się jednak zdarzyć, że z przyczyn losowych będziemy musieli wykonać niezaplanowany przegląd stanu technicznego. Jeśli ulegniemy wypadkowi to nigdy nie możemy być pewni czy wszystko działa sprawnie, nawet jeśli była to drobna stłuczka. Ja wygląda przegląd samochodu po wypadku?

Kto nakazuje wykonać przegląd samochodu po wypadku?

W miejsce wypadku zazwyczaj od razu przyjeżdża policja. To właśnie jej funkcjonariusze zazwyczaj zlecają zrobienie takiej kontroli stanu technicznego auta. Policjant musi wstępnie zdecydować  czy może dopuścić ten samochód do ruchu drogowego. Jeśli uzna, że usterki mogą być na tyle poważne, że auto stwarza potencjalne zagrożenie to musi odebrać dowód rejestracyjny kierowcy. Jest to oczywiście tylko tymczasowe  zatrzymanie i zobowiązuje do naprawienia usterki i skierowania samochodu na przegląd, który jest wykonywany na stacji kontroli pojazdów. Po pozytywnym badaniu technicznym kierowca dostaje dowód rejestracyjny z powrotem i może wrócić do poruszania się samochodem.

Co w przypadku małej usterki?

Jeśli wypadek nie był poważny i samochód nie jest znacząco uszkodzony to funkcjonariusz policji nie zatrzymuje nam dowodu rejestracyjnego. W tej sytuacji zazwyczaj kierowca może jeździć jeszcze autem przez 7 dni. W tym czasie musi naprawić wszystkie problemy i usterki. Nie jest to jednak wystarczający czas na  to aby otrzymać pokrycie kosztów za naprawę z własnego OC lub osoby, która spowodowała wypadek. W takim wypadku najlepiej oddać samochodów do takiego warsztatu przy którym działa stacja kontroli pojazdów.

Innym sposobem może być skorzystanie z lawety. Dla niektórych może to być jednak zbyt drogie. Są tacy kierowcy, którzy decydują się na podjęcie ryzyka i sami jadą samochodem do stacji kontroli pojazdów, bez dowodu rejestracyjnego. To oczywiście łamanie prawa. Co możesz jeszcze zrobić w takiej sytuacji? Jest jeszcze opcja wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych. Zrobisz to w wydziale komunikacji i zapłacisz 70 zł.

Przegląd po wypadku samochodu z instalacją LPG

Samochody LPG wymagają częstszych przeglądów okresowych, dlatego łatwo się domyślić, że także w przypadku badania technicznego po wypadku sprawa wygląda inaczej niż przy innych autach. Samochód nie musi mieć nawet poważnej usterki, aby policjant skierował go na przegląd po wypadku samochodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzenie stanu zbiornika.

SKP Łódź Media