Przegląd samochodu osobowego

Przegląd samochodu osobowego Łódź

Przegląd samochodu osobowego to ustawowy obowiązek każdego kierowcy. Aby był wykonany prawidłowo i rzetelnie, ty sam powinieneś wiedzieć, na czym tak naprawdę polega podstawowy przegląd samochodu. Tylko wtedy będziesz mógł ocenić czy został dobrze wykonany. Zanim więc oddasz samochód do warsztatu, zapoznaj się z garścią cennych informacji!

Przegląd samochodu osobowego – co to?

Przegląd samochodu to nic innego jak sprawdzenie jego stanu technicznego. Trzeba pamiętać, że tylko te samochody, które przeszły przegląd z wynikiem pozytywnym, będą dopuszczone do ruchu drogowego. Negatywny wynik skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Brak ważnego przeglądu spowoduje nałożenie grzywny w wysokości 500 zł.

Jak często wykonywać przegląd samochodu osobowego? Nowe pojazdy muszą być poddane przeglądowi w ciągu trzech lat od pierwszej rejestracji. Starsze modele powinny być sprawdzane raz na rok. Jeżeli natomiast posiadasz samochód wyposażony w instalację LPG, to bez względu na wiek, musisz go oddawać na przegląd co roku.

Przegląd techniczny samochodu – na czym polega?

Przegląd samochodu osobowego można wykonać zarówno w podstawowej, jak i w okręgowej stacji kontroli. Badanie samochodu dzieli się na trzy etapy. Podczas przeglądu specjaliści skupiają się przede wszystkim na sprawdzeniu identyfikacji pojazdu, oceniają stan dodatkowego wyposażenia oraz kontrolują wszelkie podzespoły i układy danego samochodu. Ważne jest to, aby number VIN zgadzał się z numerem podanym w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto wszystkie części i wyposażenie musi spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

W trakcie kontroli fachowiec sprawdza również układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy. Oprócz tego ocenia też stan oświetlenia, zawieszenia, nadwozia, silnika i pasów bezpieczeństwa. Kontroluje także obecność obowiązkowych elementów jak gaśnica czy ogumienie samochodu.

Wykryte usterki – i co teraz?

Fachowiec podczas kontroli może wykryć trzy rodzaje usterek: drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie. Drobne usterki nie spowodują wyłączenia samochodu z ruchu drogowego, ale kierowca ma obowiązek niezwłocznie je usunąć. Jeśli jednak specjalista wykryje istotne bądź stwarzające zagrożenie usterki, musi on zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i wysłać go do wydziału komunikacji. Właściciel samochodu musi wtedy jak najszybciej usunąć wszelkie usterki i ponownie udać się na przegląd. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, dowód rejestracyjny zostaje zwrócony.

SKP Łódź Media