Samochody ciężarowe do 3,5 ton nazywane są inaczej samochodami dostawczymi. Stanowią one sporą liczbę wśród samochodów poruszających się na drogach w naszym kraju. Właściciele takich pojazdów muszą pamiętać o regularnym ich kontrolowaniu. Przegląd samochodów ciężarowych do 3,5 ton jest więc bardzo ważnym elementem w trosce nie tylko o sam samochód, ale także i ogólne bezpieczeństwo na drodze. Warto więc, abyś dowiedział się więcej na temat takiego przeglądu.
Przegląd samochodów ciężarowych do 3,5 ton – kiedy go wykonać?
Ogólne prawo stanowi, że samochód zakupiony prosto z salonu musi przejść kontrolę w ciągu 3 lat od jego rejestracji. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli chodzi o samochód ciężarowy. Powinien on być poddawany kontroli co roku – niezależnie od tego, czy jest nowy czy używany. To samo dotyczy również samochodów wyposażonych w instalację LPG.
Przebieg przeglądu samochodu ciężarowego
Przegląd samochodów ciężarowych do 3,5 ton wykonamy zarówno w podstawowej, jak i okręgowej stacji kontroli. Zazwyczaj trwa on około pół godziny. Aby zaoszczędzić czas, warto umówić się z fachowcem na konkretną godzinę. Unikniesz wtedy czekania w kolejce.
W trakcie kontroli specjaliści sprawdzają identyfikację pojazdu oraz oceniają wszelkie jego podzespoły i układy. Kontrolują także obecność dodatkowego wyposażenia. Generalnie, numer VIN musi się zgadzać z tym przedstawionym w dowodzie rejestracyjnym oraz ogólny stan pojazdu nie może zagrażać bezpieczeństwu na drodze. Musi być też zgody z zasadami dbałości o środowisko.
W czasie przeglądu sprawdzane są takie układy jak: hamulcowy, kierowniczy, silnik, zawieszenie, nadwozie, światła oraz układ wydechowy. Samochód musi być też wyposażony w takie elementy jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy. Ponadto fachowcy sprawdzają także pasy bezpieczeństwa oraz zużycie opon pojazdu.
Jaki pojazd nie przejdzie pozytywnie kontroli?
Zdarza się, że pojazd nie przejdzie przeglądu z wynikiem pozytywnym. Usterki samochodów dzielimy na drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. We wszystkich przypadkach właściciel musi niezwłocznie usunąć wykrytą usterkę. Jeśli kontroler wykryje usterkę istotną lub stwarzającą zagrożenie, musi odebrać właścicielowi dowód rejestracyjny i odesłać go do wydziału komunikacji. Wówczas właściciel pojazdu zobowiązuje się usunąć usterkę i oddać samochód do ponownej kontroli. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku przeglądu, fachowiec oddaje dowód rejestracyjny.